آموزش های بهداشت و مراقبت پوست

حد مناسب لایه برداری چقدر است؟ چگونه با عوارض لایه برداری افراطی مقابله کنیم؟

حد مناسب لایه برداری چقدر است؟ چگونه با عوارض لایه برداری افراطی مقابله کنیم؟ - لایه برداری - گرچه متخصصان پوست معتقدند که لایه برداری راه خیلی خوبی (و گاهی اوقات ضروری) برای از بین بردن سلول‌های پوستی مرده و نوسازی پوست است اما محبوبیت اخیر پاک کننده‌ها، تونرها، سرم‌ها و دانه‌های لایه بردار باعث شده که خیلی از علاقمندان به زیبایی بیش از حد لازم پوستشان را لایه برداری کنند. - ضرر لایه برداری, لایه برداری, لایه برداری افراطی, لایه برداری پوست

گرچه متخصصان پوست معتقدند که لایه برداری راه خیلی خوبی (و گاهی اوقات ضروری) برای از بین بردن سلول‌های پوستی مرده و نوسازی پوست است اما محبوبیت اخیر پاک کننده‌ها، تونرها، سرم‌ها و دانه‌های لایه بردار باعث شده که خیلی از علاقمندان به زیبایی بیش از حد لازم پوستشان را لایه برداری کنند.

نکته مهم این است که بعضی از مشکلاتی که لایه برداری برای درمان آنها استفاده می‌شود (مثل خشکی و جوش) می‌توانند در اثر لایه برداری افراطی تشدید شوند. اما چطور می‌توان تشخیص داد که وقت لایه برداری رسیده یا باید برای مدتی از انجام این کار خودداری کرد؟

در این مطلب یک راهنمای جامع از نکاتی که باید درباره لایه برداری رعایت کرد خواهیم داشت از جمله اینکه چطور می‌توان تأثیرات افراط در لایه برداری را جبران کرد.

علائم افراط در لایه برداری

به گفته دکتر Aanand Geria متخصص پوست “لایه برداری بیش از حد یکی از بزرگترین مشکلاتی است که مردم مرتکب می‌شوند. به طور کلی پوست باید تنها یک تا دو بار در هفته لایه برداری شود تا به بازسازی آن کمک شود بدون اینکه آسیبی به آن وارد شود.”

پس اگر شما هر روز از لایه بردار استفاده می‌کنید، این احتمال وجود دارد که پوستتان به استراحت نیاز داشته باشد.

خوشبختانه تشخیص افراط در لایه برداری به راحتی ممکن است. نشانه‌های کلاسیک افراط در این کار عبارتند از:

  • حساسیت؛
  • قرمز شدن پوست؛
  • التهاب.

در نهایت ممکن است پوست شما خشک و پوسته پوسته شود. حتی ممکن است پوست، بافت راش مانندی پیدا کند که باعث غیریکنواخت شدن آن می‌شود (مثل ایجاد لکه و قرمزی). جوش زدن هم یکی دیگر از واکنش‌های پوست در چنین شرایطی است به خصوص جوش‌های کوچک و ناهموار.

نشانه‌های افراط در لایه برداری

  • تحریک، سوختگی یا پوسته پوسته شدن
  • قرمزی و التهاب
  • جوش بخصوص جوش‌های کوچک
  • افزایش حساسیت به سایر محصولات روتین پوستی

یک نشانه دیگر هم درباره لایه برداری افراطی وجود دارد که معمولاً به سختی تشخیص داده می‌شود. در این حالت پوست بافتی محکم و موم مانند پیدا می‌کند که ممکن است با درخشش پوست سالم اشتباه گرفته شود.

به گفته Geria “این بافت خاص به دلیل حذف سلول‌های پوستی و چربی‌های طبیعی پوست ایجاد می‌شود و باعث نمایان شدن لایه زیرین پوست می‌شود. در این حالت به نظر می‌رسد که پوست بسیار درخشان است اما در واقع به شدت خشک شده و آسیب پذیر می‌شود.”

حد مناسب لایه برداری چقدر است؟ چگونه با عوارض لایه برداری افراطی مقابله کنیم؟ - لایه برداری - گرچه متخصصان پوست معتقدند که لایه برداری راه خیلی خوبی (و گاهی اوقات ضروری) برای از بین بردن سلول‌های پوستی مرده و نوسازی پوست است اما محبوبیت اخیر پاک کننده‌ها، تونرها، سرم‌ها و دانه‌های لایه بردار باعث شده که خیلی از علاقمندان به زیبایی بیش از حد لازم پوستشان را لایه برداری کنند. - ضرر لایه برداری, لایه برداری, لایه برداری افراطی, لایه برداری پوست

او می‌گوید ممکن است همین حذف لایه‌های بالایی پوست منجر به ایجاد جوش و ترک‌های دردناک شود. برای تشخیص بهتر این موضوع باید توجه داشت که پوستی با درخشش سالم، شاداب و مرطوب به نظر می‌رسد نه خشک، نازک یا چرب.

دکتر Craig Kraffert متخصص پوست و رئیس مرکز Amarte می‌گوید “ممکن است شاهد افزایش حساسیت خودتان نسبت به استفاده از محصولات روتین پوستی معمولی باشید.” به عبارت دیگر ممکن است محصولاتی که همیشه استفاده می‌کردید، به طور ناگهانی باعث قرمزی، سوزش یا جوش زدن پوستتان شود.

اما مشکل اصلی این محصولات نیستند بلکه افراط در لایه برداری این مشکل را به وجود آورده است.

همانطور که اشاره شد، بعضی از این علائم باعث می‌شوند که حس کنید نیاز به لایه برداری دارید اما به جای لایه برداری باید کارهای زیر را انجام دهید.

چگونه پیامدهای افراط در لایه برداری را از بین ببریم؟

اگر پس از لایه برداری دچار یکی از علائم ذکر شده شدید، به توصیه Geria اولین کاری که باید بکنید، توقف لایه برداری است تا وقتی که پوست درمان شده و دوباره به بافت پایه برگردد.

بافت پایه پوست هر فردی متفاوت است اما به طور کلی منظور، برگشتن پوست به وضعیت قبل از لایه برداری شدید است. اگر همیشه مستعد آکنه بودید، بافت پایه پوست شما همین است. کافیست صبر کنید تا نشانه‌های افراط در لایه برداری – قرمزی، التهاب، جوش – از بین بروند.

نکات کلی برای برگشتن وضعیت پوست به حالت عادی

  1. استفاده از همه شوینده‌های فومی، محصولات رتینولی و لایه بردارهای فیزیکی و شیمیایی را متوقف کنید؛
  2. از یک شوینده ملایم و یک مرطوب کننده فاقد عطر استفاده کنید؛
  3. با استفاده از یک مرطوب کننده غنی مثل Aquaphor یا Aqua Veil نقاطی که به شدت قرمز یا حساس شده اند را درمان کنید. می‌توانید از ژل آلوئه ورا یا کرم هیدروکورتیزون هم استفاده کنید.

ممکن است یک ماه طول بکشد تا پوست شما به حالت عادی برگردد – یعنی به اندازه یک سیکل کامل پوست.

راه‌هایی برای متوقف کردن فوری حساسیت

به گفته Geria “کمپرس آب سرد بلافاصله پس از لایه برداری می‌تواند سوزش پوست را تسکین دهد” و کرم هیدروکورتیزون هم برای کاهش قرمزی و التهاب پوست مفید است.

او می‌گوید “ژل آلوئه ورا هم خصوصیات درمانی دارد اما بسته به اینکه محدوده مورد نظر چقدر باز و نازک شده باشد، می‌تواند باعث حساسیت بیشتر پوست شود که در این حالت خود گیاه آلوئه ورا می‌تواند مفید باشد.”

ممکن است لازم باشد سایر بخش‌های روتین پوستی را هم تغییر دهید از جمله حذف شوینده‌های فومی (که می‌توانند پوست را خشک و مشکل را تشدید کنند)، محصولات رتینولی (که برای پوست حساس بیش از حد قوی هستند) و همچنین حذف لایه بردارهای فیزیکی و شیمایی. هدف، داشتن ساده ترین روتین ممکن است.

چه محصولاتی را به روتین پوستی اضافه کنیم؟ برای شروع می‌توانید از سرم ویتامین سی استفاده کنید که به گفته Geria “می‌تواند به تسکین و تسریع روند بهبود پوست کمک کند.”

در این فرایند باید صبور باشید.

حد مناسب لایه برداری چقدر است؟ چگونه با عوارض لایه برداری افراطی مقابله کنیم؟ - لایه برداری - گرچه متخصصان پوست معتقدند که لایه برداری راه خیلی خوبی (و گاهی اوقات ضروری) برای از بین بردن سلول‌های پوستی مرده و نوسازی پوست است اما محبوبیت اخیر پاک کننده‌ها، تونرها، سرم‌ها و دانه‌های لایه بردار باعث شده که خیلی از علاقمندان به زیبایی بیش از حد لازم پوستشان را لایه برداری کنند. - ضرر لایه برداری, لایه برداری, لایه برداری افراطی, لایه برداری پوست

حساسیت به این دلیل رخ می‌دهد که شما سلول‌ها را بیشتر و سریع تر از قدرت نوسازی بدنتان حذف کرده اید. این فرایند مثل رشد مجدد موها پس از کوتاهی است که باب میلتان نبوده. ممکن است در ابتدا این موضوع شما را اذیت کند اما گذشت زمان آن را حل خواهد کرد.

چه زمانی می‌توان لایه برداری را دوباره شروع کرد؟

اینکه در اثر لایه برداری شدید دچار حساسیت پوستی شدید به این معنا نیست که باید برای همیشه این کار را ترک کنید. به گفته متخصصان پوست، پس از درمان می‌توانید دوباره لایه برداری را شروع کنید – اما به صورت آهسته و با یک استراتژی درست.

پس از ترمیم پوست، با یک بار لایه برداری در هفته شروع کنید

اگر دچار هیچ مشکلی نشدید، این روند را ادامه دهید اما فقط از لایه بردار فیزیکی یا شیمیایی استفاده کنید چون استفاده همزمان از هر دو می‌تواند باعث بروز مشکل شود.

اگر نیاز به نوسازی پوست دارید، به گفته Kraffert لایه بردارهای فیزیکی می‌توانند با استفاده از آب و مواد فعال سطحی سبک مثل برنج آسیاب شده و پودر ذرت مواد اضافه را از لایه بالایی پوست حذف کنند. به دنبال اسکراب‌ها، غلات و سایر لایه بردارهای بسیار سبک باشید.

Kraffert در ادامه می‌گوید “لایه بردارهای شیمیایی حاوی موادی هستند که با سطح بالایی پوست واکنش نشان می‌دهد تا لایه‌های سلولی بیرونی را از پوست جدا کنند مثل آلفا هیدروکسی اسیدها (AHA) و بتا هیدروکسی اسیدها (BHA).”

اسید لاکتیک و اسید گلیکولیک از جمله AHAهای رایج و اسید سالیسیلیک پرطرفدارترین BHA است.

اگر در انتخاب یکی از این دو گروه دچار تردید هستید، Geria توصیه می‌کند که هر دو را امتحان کنید و هر کدام که برای شما مؤثر بود را ادامه دهید. اما ترکیب هر دو معمولاً منجر به لایه برداری افراطی می‌شود بخصوص با توجه به اینکه خیلی از این لایه بردارها خصوصیات مشترکی دارند.

خلاصه اینکه: اول یک لایه بردار اسید لاکتیکی ملایم (AHA) را یک بار در هفته امتحان کنید بعد یک اسید سالیسیلیک (BHA)  را امتحان کنید و واکنش پوستتان را بررسی کنید. سپس یکی از این دو را انتخاب کرده و روتین پوستی را با آن ادامه دهید. به طور کلی، برای پوست‌های خشک و حساس اسید لاکتیک یا اسید گلیکولیک و برای پوست‌های مستعد آکنه اسید سالیسیلیک مناسب تر است.

به گفته Geria “اگر مایل به استفاده همزمان از AHA و BHA بودید (که می‌توان این کار را به صورت امن انجام داد)، بهتر است به نوبت از آنها استفاده کنید و یک نوبت هم به پوست استراحت دهید تا مشکل لایه برداری بیش از حد ایجاد نشود.”

به محض این که متوجه قرمزی، جوش یا سوزش پوست شدید، لایه برداری را متوقف کنید

مثل همه کارهای حوزه مراقبت از پوست – و کل زندگی – برای لایه برداری هم باید تعادل را رعایت کرد. به هر حال خود پوست معمولاً بخش سخت کار را انجام می‌دهد و شما فقط باید هر از گاهی برای انجام این کار به پوست کمک کنید.

جمع بندی نقش لایه برداری در روتین پوستی

واقعیت مهمی که نباید از آن غافل شد این است که خود پوست لایه برداری را انجام می‌دهد. به این فرایند طبیعی desquamation یا پیلینگ پوست گفته می‌شود. معمولاً این چرخه 28 روز طول می‌کشد که در طی آن هر بار سلول‌های پوستی جدیدی ایجاد شده، رشد می‌کنند و بعد فرو می‌ریزند. بنابراین ممکن است بعضی از افراد با داشتن روتین و مراقبت‌های لازم اصلاً نیازی به لایه برداری نداشته باشند.

اما این کار ساده نیست بخصوص در محیط‌های شهری. عوامل مختلفی می‌توانند در این فرایند تبدیل و جایگزینی پوست اختلال ایجاد کنند از جمله ضعیف شدن سد پوستی، از بین رفتن تعادل تولید چربی و ذرات آلوده معلق در هوا.

در چنین مواقعی محصولات لایه بردار می‌توانند به پوست کمک کنند. Kraffert می‌گوید: “لایه برداری درست و مناسب باعث شکل گیری سطح اپیدرمی تازه، سالم و تمیز می‌شود.”

اساساً انجام درست لایه برداری به تمیزتر شدن پوست کمک می‌کند اما در صورت ترکیب انواع لایه بردارها یا استفاده بیش از حد از یک محصول، همین لایه برداری مفید می‌تواند برای پوست مشکل آفرین شود.

پس درسی که از این مطلب می‌گیریم این است که لایه برداری از جمله حوزه‌های زیبایی است که نباید در آن افراط کرد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.