بهداشت و مراقبت بدن

فرق بین روغن بدن و لوسیون بدن چیست؟

فرق بین روغن بدن و لوسیون بدن چیست؟ - لوسیون بدن - به طور کلی می‌توان گفت که روغن بدن غلیظ تر و سنگین تر از لوسیون بدن است. این روغن مانعی روی لایه بیرونی پوست ایجاد می‌کند که به حفظ رطوبت کمک می‌کند. از طرفی، لوسیون بدن سبک است و فرمول رقیق تری دارد. این محصول می‌تواند به تسکین و نرم تر شدن پوست کمک کند. - پوست بدن, روغن بدن, لوسیون بدن, مراقبت از پوست, مراقبت از پوست بدن

لوسیون و روغن بدن هر دو کمک زیادی به نرم و مرطوب‌تر شدن پوست می‌کنند اما اهمیت حفظ رطوبت بدن، فراتر از ظاهر و حس و حال پوست است.

رطوبت، علاوه بر سلامت پوست برای سلامت کلی بدن هم مهم است چون پوست نقش مانع حفاظتی را برای سایر اعضای بدن ایفا می‌کند. حفظ رطوبت پوست هم اهمیت زیادی در این زمینه دارد بخصوص در ماه‌های سرد و اقلیم‌های خشک یا اگر مشکلاتی دارید که در عملکرد دفاعی پوست تأثیرگذار هستند مثل اگزما یا پسوریازیس.

اما در رابطه با انتخاب لوسیون یا روغن ممکن است این سوال برای شما ایجاد شود که کدامیک برای پوست شما مناسب تر است. با دانستن تفاوت بین لوسیون و روغن بدن راحت تر می‌توانید نیاز بدن خودتان را تشخیص دهید.

به طور کلی می‌توان گفت که روغن بدن غلیظ تر و سنگین تر از لوسیون بدن است. این روغن مانعی روی لایه بیرونی پوست ایجاد می‌کند که به حفظ رطوبت کمک می‌کند. از طرفی، لوسیون بدن سبک است و فرمول رقیق تری دارد. این محصول می‌تواند به تسکین و نرم تر شدن پوست کمک کند.

تفاوت بین لوسیون بدن و روغن بدن چیست؟

در ادامه مطلب با چند تفاوت دیگر لوسیون بدن و روغن بدن آشنا می‌شوید.

روغن بدن

همانطور که حتماً حدس می‌زنید روغن بدن بیشتر از روغن ساخته شده است. روغن یک ماده منسدد کننده است و یک مانع فیزیکی روی سطح پوست ایجاد می‌کند که از تبخیر آب ترانسپیدرمال جلوگیری می‌کند. به همین دلیل است که معمولاً در مرطوب کننده‌ها روغن وجود دارد.

همچنین روغن نقش نرم کننده را هم دارد. اگر در لایه بالایی پوست شما آب کافی وجود نداشته باشد، پوست ترک خورده و پوسته پوسته می‌شود که باعث ایجاد فاصله بین سلول‌های پوستی می‌شود. وقتی از نرم کننده استفاده می‌کنید این فضاها با استفاده از موادی چربی موسوم به لیپیدها پر می‌شود که نقش نرم کننده و هموارکننده سطح پوست را دارد.

اما از آنجایی که روغن بدن از لوسیون بدن غلیظ تر است، به راحتی پخش نمی‌شود. در نتیجه ممکن است ورود آن به این فضاها سخت تر باشد.

لوسیون بدن

لوسیون بدن از مواد نرم کننده تشکیل شده است. با این حال خیلی از لوسیون‌ها حاوی مواد منسدد کننده مثل روغن هستند که به رسیدن به بهترین نتیجه کمک می‌کنند.

از آنجایی که لوسیون فرمول سبک تری دارد معمولاً راحت تر پخش می‌شود. بعلاوه، لوسیون بدن بهتر از روغن به پوست نفوذ می‌کند. به همین دلیل است که معمولاً وقتی از لوسیون برای پوست‌های خشک استفاده می‌کنید، تأثیر نرم کنندگی و مرطوب کنندگی آن را بلافاصله مشاهده می‌کنید.

فرق بین روغن بدن و لوسیون بدن چیست؟ - لوسیون بدن - به طور کلی می‌توان گفت که روغن بدن غلیظ تر و سنگین تر از لوسیون بدن است. این روغن مانعی روی لایه بیرونی پوست ایجاد می‌کند که به حفظ رطوبت کمک می‌کند. از طرفی، لوسیون بدن سبک است و فرمول رقیق تری دارد. این محصول می‌تواند به تسکین و نرم تر شدن پوست کمک کند. - پوست بدن, روغن بدن, لوسیون بدن, مراقبت از پوست, مراقبت از پوست بدن

از لوسیون بدن استفاده کنیم یا روغن بدن؟

انتخاب بین این دو گزینه بستگی به سه عامل مهم دارد یعنی:

  • نتیجه‌ای که به دنبال رسیدن به آن هستید؛
  • وجود مشکلات پوستی؛
  • انتظاری که از محصول دارید.

به گفته آکادمی پوست آمریکا، اگر به دنبال حل مشکل خشکی فصلی پوست هستید و در سایر فصول مشکلی ندارید، باید از لوسیون بدن استفاده کنید.

اما اگر در حال ورود به سن یائسگی هستید یا بیشتر از 50 سال سن دارید، بهتر است به جای لوسیون و روغن بدن از یک مرطوب کننده با پایه کرمی استفاده کنید که تأثیر بیشتری در درمان خشکی ناشی از افزایش سن دارد. کرم‌ها نسبت به لوسیون‌ها روغن بیشتری دارند.

لوسیونی که حاوی روغن یا سایر مواد منسدد کننده باشد هم می‌تواند به مقابله با از دست رفتن رطوبت کمک کند. در کنار روغن‌های گیاهی، سایر مواد منسدد کننده قابل استفاده عبارتند از:

  • موم زنبور عسل
  • سیلیکون
  • کره‌هایی مثل کره شی و کره کاکائو
  • وازلین

با این وجود، استفاده از محصولی که منسدد کنندگی زیادی داشته باشد برای پوست‌های خشک می‌تواند مضر باشد – مانعی که رطوبت را به شدت در خود حفظ کند هم می‌تواند باعث پیشگیری از رسیدن رطوبت به پوست شود.

اگر پوست شما دچار خشکی مزمن شده، کرم یا پمادها می‌توانند برای رفع خشکی پوست شما مفیدتر باشند.

اگر پوست خشکی ندارید و فقط به دنبال حفظ رطوبت برای هیدراته شدن پوست هستید، لوسیون بدن هم می‌تواند مفید باشد.

نکته

برای تأثیر هر چه بیشتر روغن بدن، آن را به پوست مرطوب بزنید: وقتی پوست رطوبت داشته باشد، اضافه کردن این لایه روغنی محافظتی می‌تواند به حفظ آب و رطوبت در پوست کمک کند.

آیا می‌توانیم لوسیون و روغن بدن را ترکیب کنیم؟

به گفته Grace King، شیمیدان مواد آرایشی و بهداشتی می‌توانید این دو را ترکیب کنید. او می‌گوید: “در مواقعی مثل زمستان که پوست شما نیاز به رطوبت بیشتری دارد، می‌توانید این دو را با هم ترکیب کنید.”

به دو روش می‌توانید از مزایای لوسیون و روغن بدن با هم و در کنار هم استفاده کنید: می‌توانید آن را قبل از استفاده ترکیب کنید یا به نوبت استفاده کنید.

صرف نظر از روش مورد استفاده، بسیار مهم است که این کار را درست انجام دهید.

اگر قصد ترکیب این دو ماده را دارید فقط به اندازه یک بار استفاده آنها را ترکیب کرده و بلافاصله استفاده کنید. King نگه داشتن این ترکیب را توصیه نمی‌کند چون می‌تواند باعث جداسازی ترکیبات آن شود.

به گفته او “اگر قصد دارید یکی از این دو را پس از دیگری استفاده کنید، اول لوسیون و بعد روغن را استفاده کنید. روغن منسدد کننده تر است و به حفظ رطوبت کمک می‌کند. اگر برعکس این کار را انجام دهید، جذب و اعمال یکپارچه این ترکیب سخت خواهد شد.”

آیا استفاده از این ترکیبات امن است؟

به طور کلی استفاده از لوسیون و روغن بدن برای بیشتر افراد ضرری ندارد.

فقط بهتر است که اگر مشکلاتی مثل آلرژی، پوست حساس یا اختلالات پوستی دارید، همیشه از یک کارشناس یا متخصص پوست راهنمایی بگیرید.

ممکن است لوسیون و روغن‌های بدن که حاوی روغن هستند برای افرادی با پوست چرب یا مستعد آکنه مناسب نباشند چون این محصولات می‌توانند باعث انسداد منافذ پوست و بدتر شدن وضعیت شوند. در عوض بهتر است به دنبال مرطوب کننده‌ای باشید که مخصوص پوست شما طراحی شده است. همچنین بهتر است به سایر مواد تشکیل دهنده هر روغن یا لوسیونی که قصد استفاده از آن را دارید، توجه داشته باشید.

بعضی مواد مورد استفاده در رنگ‌ها و عطرها مثل الکل می‌توانند پوست را خشک و تحریک کنند و باعث بدتر شدن مشکلات پوستی فعلی شوند. اگر پوست حساس یا مشکلات دیگری دارید، سعی کنید از محصولات فاقد عطر یا مواد افزودنی استفاده کنید.

جمع بندی

هدف کلی لوسیون و روغن بدن یکسان است – یعنی کمک به حفظ رطوبت پوست. انتخاب بین این دو بیشتر بستگی به نیازها و سلیقه شما دارد.

اگر لوسیون یا روغن بدن را دوست ندارید اما به دنبال مرطوب کردن پوستتان هستید، کرم یا پماد هم می‌تواند برای شما مناسب باشد. فقط هنگام انتخاب محصول، حساسیت‌ها یا نگرانی‌های پوستی خودتان را در نظر داشته باشید.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.