آموزش های بهداشت و مراقبت پوست

شاخص یووی (فرابنفش) چیست؟

شاخص یووی (فرابنفش) چیست؟ - یووی - شاید با دیدن خورشید در یک روز آفتابی و روشن، وسوسه شوید که زیر نور آفتاب بمانید اما این کار خطر زیادی برای سلامت شما به همراه دارد که علت آن اشعه فرابنفش (یووی) خورشید است. - uv, اشعه فرابنفش, شاخص یووی, فرابنفش, یووی

شاید با دیدن خورشید در یک روز آفتابی و روشن، وسوسه شوید که زیر نور آفتاب بمانید اما این کار خطر زیادی برای سلامت شما به همراه دارد که علت آن اشعه فرابنفش (یووی) خورشید است.

قرار گرفتن در معرض اشعه یووی در کوتاه مدت باعث سوختگی پوست و در بلندمدت منجر به افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست می‌شود. خوشبختانه ابزاری به نام شاخص UV وجود دارد که با استفاده از آن می‌توانید تشخیص دهید چقدر اشعه فرابنفش در محیط وجود دارد. این ابزار یک مقیاس با کدهای رنگی و شامل اعداد 1 تا 11 به بالا است. هر چقدر عدد بزرگتر باشد، احتمال اینکه در معرض اشعه یووی قرار بگیرید بیشتر است.

درجه بندی این مقیاس به این صورت است:

  • اشعه کم (سبز): 1-2
  • اشعه متوسط (زرد): 3-5
  • اشعه شدید (نارنجی): 6-7
  • اشعه بسیار شدید (قرمز): 8-10
  • اشعه فوق العاده حاد (بنفش): 11 به بالا

این شاخص فقط سطح اشعه یووی را اندازه گیری می‌کند – نه اینکه هوای بیرون چقدر گرم است. این معیار نشان دهنده سطح اشعه یووی در هنگام ظهر است که در آن زمان خورشید مستقیم به زمین می‌تابد. با این حال، معمولاً در طی روز سطح اشعه یووی کم و زیاد می‌شود.

می توانید شاخص اشعه یووی هر شهر یا ایالت را از طریق سایت آژانس حفاظت از محیط زیست مشاهده کنید.

شاخص اشعه یووی توسط چه سازمانی ایجاد شده است؟

آژانس حفاظت از محیط زیست و خدمات هواشناسی ملی ایالات متحده آمریکا این شاخص را در سال 1994 طراحی کردند. به گفته این دو آژانس، شاخص اشعه یووی با هدف کمک به افراد برای حفاظت از خودشان در برابر نور خورشید در فضای باز طراحی شده است. خدمات هواشناسی ملی آمریکا هر روز شاخص یووی را محاسبه می‌کند.

شاخص یووی (فرابنفش) چیست؟ - یووی - شاید با دیدن خورشید در یک روز آفتابی و روشن، وسوسه شوید که زیر نور آفتاب بمانید اما این کار خطر زیادی برای سلامت شما به همراه دارد که علت آن اشعه فرابنفش (یووی) خورشید است. - uv, اشعه فرابنفش, شاخص یووی, فرابنفش, یووی

چه چیزهایی بر شاخص اشعه یووی تأثیرگذار هستند؟

عوامل مختلفی بر شاخص اشعه یووی تأثیرگذار هستند از جمله:

زمان روز: اشعه UV وسط روز به اوج می‌رسد. شدت این اشعه اوایل صبح و غروب کمتر می‌شود.

میزان ابری بودن هوا: اگر هوا به شدت ابری باشد، بخش عمده‌ای از اشعه یووی مسدود می‌شود. اگر ابرها نازک یا تکه تکه باشند، بیشتر اشعه یووی از آنها عبور می‌کند. ابرهای پفی در هوای معمولی می‌توانند اشعه خورشید را منحرف کرده و حجم اشعه‌ای که به زمین می‌رسد را افزایش دهند.

پوشش زمین: اشیایی مثل درختان می‌توانند حجم اشعه‌ای که به زمین می‌رسد را کاهش دهند.

ازون: گازهایی که در قسمت‌های بالایی جو قرار دارند می‌توانند اشعه یووی را جذب کنند. ازون موجود در سطح زمین ماده اصلی موجود در مه است و می‌تواند به بدن آسیب برساند. هر روز و در طی سال ممکن است سطح ازون فرق کند.

ارتفاع: با هر هزار فوت افزایش ارتفاع، اشعه یووی حدود 2 درصد بیشتر می‌شود.

فصول: در فصل بهار و تابستان (آوریل تا آگوست) اشعه یووی به اوج می‌رسد و در زمستان به کمترین سطح می‌رسد.

محیط: اشیای موجود در سطح زمین می‌توانند اشعه یووی را منعکس کرده یا پخش کنند. به گفته آژانس حفاظت از محیط زیست، برف تا 80 درصد از اشعه یووی را منعکس می‌کند که این عدد برای شن 15 و برای آب 10 درصد است.

عرض جغرافیایی: عرض جغرافیایی میزان فاصله از خط استوا را مشخص می‌کند که هر چقدر به این خط نزدیک تر باشیم، اشعه یووی نزدیک تر است.

چه ارتباطی بین رنگ پوست و اشعه یووی وجود دارد؟

اگر رنگ پوست متوسط تا تیره دارید، حساسیت کمتری نسبت به اشعه یووی خواهید داشت. پوست‌های تیره تر رنگدانه‌های بیشتری (ملانین) دارند که مقداری از اشعه یووی را مسدود می‌کند اما باز هم ممکن است خورشید به پوست شما آسیب وارد کند و قرار گرفتن در معرض نور خورشید احتمال ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهد بنابراین باید مراقب شاخص یووی باشید و استفاده از عینک ضدآفتاب و لباس‌های محافظ را فراموش نکنید.

اگر پوست روشن تری دارید، احتمال ابتلای شما به سرطان پوست بیشتر است. پس در صورتی که یکی از خصوصیات زیر را دارید، همیشه شاخص یووی را بررسی کرده و بسیار مراقب باشید:

  • پوست روشن؛
  • موی بلوند، قرمز یا قهوه‌ای روشن؛
  • قرار داشتن تحت درمان سرطان پوست؛
  • سابقه ابتلای اعضای خانواده به سرطان پوست.

آیا شاخص یووی 1 امن است؟

اگر پوست روشن یا حساسی دارید ممکن است در روزهایی که شاخص یووی 1 یا 2 هست هم در صورت عدم استفاده از ضدآفتاب زیر نور خورشید، دچار سوختگی پوست شوید.

میزان اشعه یووی که در معرض آن قرار می‌گیرید، علاوه بر قدرت اشعه آفتاب به عوامل دیگری هم بستگی دارد. همچنین این موضوع به مدت زمانی که پوست شما در معرض نور بوده و اینکه آیا ضد آفتاب زده و لباس کامل پوشیده اید یا خیر بستگی دارد.

آیا شاخص یووی مناسبی برای برنزه کردن وجود دارد؟

شاخص یووی مشخصی برای برنزه کردن وجود ندارد چون هیچ راه امن یا سالمی برای برنزه شدن وجود ندارد. قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه یووی می‌تواند باعث سوختگی پوست و پیری دائم شود. همچنین این کار خطر ابتلا به سرطان پوست از جمله ملانوما که رایج ترین نوع این سرطان است را افزایش می‌دهد.

بازگشت به لیست

0 دیدگاه در “شاخص یووی (فرابنفش) چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.