آموزش های بهداشت و مراقبت پوست

معرفی بهترین راهکارها برای از بین بردن چربی اضافه پوست

معرفی بهترین راهکارها برای از بین بردن چربی اضافه پوست - چربی - پوست همه ما چربی تولید می‌کند. غدد چربی پوست ماده‌ای به اسم سبوم تولید می‌کنند. این ماده چرب یا مومی شکل، به حفظ رطوبت پوست کمک کرده و از پوست و مو حفاظت می‌کند. چربی پوست زمانی ایجاد می‌شود که این غدد بیش از حد سبوم تولید می‌کنند که در چنین شرایطی سطح پوست بسیار چرب شده و مشکلاتی مثل مسدود شدن منافذ پوست و آکنه ایجاد می‌کند. - پوست چرب, چربی, چربی پوست

پوست همه ما چربی تولید می‌کند. غدد چربی پوست ماده‌ای به اسم سبوم تولید می‌کنند. این ماده چرب یا مومی شکل، به حفظ رطوبت پوست کمک کرده و از پوست و مو حفاظت می‌کند. چربی پوست زمانی ایجاد می‌شود که این غدد بیش از حد سبوم تولید می‌کنند که در چنین شرایطی سطح پوست بسیار چرب شده و مشکلاتی مثل مسدود شدن منافذ پوست و آکنه ایجاد می‌کند.

چربی پوست مسئله‌ای کاملاً طبیعی است. برای رسیدگی و مراقبت از پوست چرب باید به چند نکته توجه داشت اما بیشتر مشکلات را می‌توان در منزل و با راهکارهای خانگی و مراقبت درست از پوست مدیریت کرد.

معرفی بهترین راهکارها برای از بین بردن چربی اضافه پوست - چربی - پوست همه ما چربی تولید می‌کند. غدد چربی پوست ماده‌ای به اسم سبوم تولید می‌کنند. این ماده چرب یا مومی شکل، به حفظ رطوبت پوست کمک کرده و از پوست و مو حفاظت می‌کند. چربی پوست زمانی ایجاد می‌شود که این غدد بیش از حد سبوم تولید می‌کنند که در چنین شرایطی سطح پوست بسیار چرب شده و مشکلاتی مثل مسدود شدن منافذ پوست و آکنه ایجاد می‌کند. - پوست چرب, چربی, چربی پوست

راهکارها و درمان‌های پوست چرب

مراقبت از پوست چرب شامل چند اصل است. باید از به کار بردن بعضی محصولات خودداری کرده، به دنبال محصولات خاصی بوده و یک روتین روزانه متناسب با نوع پوست خودتان داشته باشید.

شستشوی منظم

برای مراقبت از پوست چرب، باید چربی اضافه را از روی آن پاک کنید. پس هر روز صبح، شب و پس از ورزش صورتتان را بشویید.

از به کار بردن شوینده‌های خیلی قوی خودداری کنید چون چنین شوینده‌هایی می‌توانند پوست را تحریک کرده و باعث تولید چربی بیشتر شوند. پس سعی کنید از یک شوینده فومی ملایم استفاده کنید. همچنین نباید پوستتان را بیش از حد مالش دهید.

شوینده پوست شما باید غیر کومدون زا (non-comedogenic)، غیرتحریک کننده و غیرحساسیت زا باشد. همچنین باید به راحتی شسته شود. احتمالاً ژل شستشو یا پن برای پوست چرب بهتر از شوینده‌های کرمی یا چرب کار می‌کنند.

لایه برداری از پوست

از لایه برداری پوست غافل نشوید. چند بار در هفته از یک لایه بردار ملایم استفاده کنید. انجام این کار باعث حذف سلول‌های مرده پوست می‌شود که می‌توانند سبوم را در خود نگه دارند. وقتی سبوم در سلول‌های مرده گیر بیفتد، اکنه ایجاد می‌شود.

مرطوب کردن

پوست چرب هم به مرطوب کننده نیاز دارد به خصوص اگر از محصولاتی استفاده می‌کنید که برای حذف چربی از پوست طراحی شده اند. از محصولات سبک و غیر کومدون زا استفاده کنید که منافذ پوست را مسدود نمی‌کنند. صبح‌ها می‌توانید مرطوب کننده را نادیده گرفته و فقط ضدآفتاب بزنید.

استفاده از کاغذ بلات در صورت نیاز

برای پاک کردن چربی زیاد و پیشگیری از برق زدن پوست، در طی روز از کاغذ بلات استفاده کنید. می‌توانید این محصول را از فروشگاه‌های بزرگ تهیه کنید. کاغذ را بدون تکان دادن، به آرامی روی پوستتان فشار دهید تا چربی در سطح پوست پخش نشود.

پاک کردن آرایش قبل از خواب

به دنبال مواد آرایشی غیر کومدون زایی باشید که منافذ پوست را مسدود نمی‌کنند و حتماً آرایشتان را قبل از خواب کاملاً پاک کنید.

از محصولی کارآمد استفاده کنید که نیازی به مالش نداشته باشد و باعث تحریک پوست نشود. میسلار واتر که محصول نسبتاً جدیدی است تأثیر بسیار زیادی برای پاک کردن مواد آرایشی با پایه آب دارد. این محصولات می‌توانند به حذف لایه چربی ایجاد شده توسط محصولات آرایشی با پایه چربی هم کمک کنند.

اجتناب از بعضی مواد و محصولات

محصولات مراقبت از پوست متنوعی با قیمت‌های مختلف در بازار وجود دارند. به جای اینکه صرفاً به برند محصولات دقت کنید، به برچسب محصول و مواد تشکیل آن توجه داشته باشید. مواد زیر می‌توانند باعث مسدود شدن منافذ پوست چرب شوند:

  • کره کاکائو
  • روغن نارگیل
  • ژله پترولیوم (وازلین)
  • سیلیکون

همچنین باید از محصولاتی با پایه الکل هم دوری کنید چون ممکن است باعث تحریک پوست شوند.

انتخاب محصولات مناسب

به دنبال محصولاتی باشید که قابلیت ضدچربی بودن مواد تشکیل دهنده‌شان ثابت شده باشد. این مواد در آزمایش‌های بالینی کارایی خیلی خوبی برای کاهش چربی پوست داشته اند:

  • چای سبز
  • نیاسینامید که یک نوع ویتامین B3 است
  • ال-کارنیتین که نوعی آمینو اسید است

لیکوکالکون آ یک نوع فنل است که از ریشه شیرین بیان استخراج می‌شود و می‌تواند برای مقابله با آکنه و مدیریت چربی پوست مفید باشد. همچنین، ماسک‌های صورت خاک رس هم برای کنترل چربی اضافه پوست مفید هستند.

وقتی از محصولی استفاده می‌کنید به برچسبی که مواد تشکیل محصول روی آن ذکر شده توجه داشته باشید. استفاده از محصولات جدید را به تدریج و کم کم شروع کنید تا مطمئن شوید که باعث تحریک پوست و بدتر شدن وضعیت نمی‌شوند.

خودداری از لمس صورت

سعی کنید در طی روز صورتتان را لمس نکنید. انجام این کار می‌تواند باعث انتشار باکتری، کثیفی و چربی بیشتر به قسمت‌های مستعد آکنه و سایر حساسیت‌ها شود.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

گرچه بعید است که چربی پوست باعث ایجاد مشکلات جدی برای سلامت انسان شود اما می‌تواند باعث خجالت زدگی و کاهش اعتماد بنفس شود. اگر نگرانی چربی پوستتان هستید، باید از پزشک عمومی یا متخصص پوست کمک بگیرید به خصوص اگر راهکارهای توصیه شده برای شما به نتیجه‌ای نرسیدند.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.