آموزش های بهداشت و مراقبت پوست

مراقبت‌های پوستی برای آقایان

مراقبت‌های پوستی برای آقایان - آقایان - معمولاً آقایان برای مراقبت از پوست ساده ترین روش را انتخاب می‌کنند اما روزبروز توجه آقایان به اصول مراقبت از پوست بیشتر می‌شود. گرچه بین مراقبت‌های پوستی آقایان و خانم‌ها تفاوت‌هایی وجود دارد – مثلاً پوست آقایان نسبت به خانم‌ها ضخامت بیشتری دارد – اما اصول کلی حفاظت از پوست بین آقایان و خانم‌ها یکسان است. - پوست آقایان, مراقبت پوستی

معمولاً آقایان برای مراقبت از پوست ساده ترین روش را انتخاب می‌کنند اما روزبروز توجه آقایان به اصول مراقبت از پوست بیشتر می‌شود. گرچه بین مراقبت‌های پوستی آقایان و خانم‌ها تفاوت‌هایی وجود دارد – مثلاً پوست آقایان نسبت به خانم‌ها ضخامت بیشتری دارد – اما اصول کلی حفاظت از پوست بین آقایان و خانم‌ها یکسان است.

اول از هر چیزی بسیار مهم است که همه افراد صرف نظر از جنسیتشان نوع پوستشان را تشخیص دهند:

 • پوست حساس ممکن است پس از استفاده از بعضی محصولات دچار سوزش یا خارش شود؛
 • پوست معمولی شفاف است و حساسیت خاصی ندارد؛
 • پوست خشک پوسته پوسته، خشن و زبر است؛
 • پوست چرب حالت درخشان و روغنی دارد؛
 • پوست مخلوط پوستی است که بعضی قسمت‌های آن چرب و بعضی دیگر خشک باشند.

تشخیص نوع پوستتان به شما برای انتخاب محصولات مناسب کمک می‌کند.

به طور کلی، متخصصان پوست رعایت نکات زیر را برای داشتن پوستی سالم و شاداب توصیه می‌کنند:

 1. به برچسب و محتویات محصول توجه کنید: برای انتخاب محصول باید به نوع پوستتان توجه داشته باشید. اگر پوستی چرب و مستعد آکنه دارید، به دنبال شوینده‌ها و مرطوب کننده‌هایی با برچسب “فاقد چربی” یا “غیر کومدون زا” باشید چون محصولات حاوی مواد عطری می‌توانند باعث خشکی و تحریک پوست شوند اما مراقب محصولاتی با برچسب بدون بو باشید چون معمولاً در این محصولات از موادی خاص برای پوشش بو استفاده می‌شود که می‌توانند باعث تحریک و سوزش پوست شوند.
 2. هر روز و بعد از ورزش صورتتان را بشویید: از آنجایی که معمولاً صابون معمولی حاوی مواد قوی است که ممکن است پوست را خشک کنند، سعی کنید پوست را با یک شوینده ملایم و آب ولرم – نه داغ – بشویید.
 3. مراقب روش اصلاح صورتتان باشید: برای بعضی از آقایان ممکن است تیغ‌های چندلبه خیلی خوب نباشد. اگر شما هم زیاد دچار جوش و سوزش پس از اصلاح یا گیرافتادن مو زیر پوست می‌شوید، از تیغ تک یا دو لبه استفاده کنید و هنگام اصلاح، تیغ را خیلی محکم روی پوست نکشید. قبل از اصلاح صورت و موهای صورت را خوب خیس کنید تا نرم تر شوند. از یک کرم مرطوب کننده مخصوص اصلاح استفاده کرده و هم جهت رویش مو اصلاح کنید. پس از هر بار کشیدن تیغ روی پوست آن را بشویید و پس از پنج تا هفت بار استفاده، تیغتان را عوش کنید تا احتمال بروز حساسیت کمتر شود.
 4. هر روز پوستتان را مرطوب کنید: مرطوب کردن پوست باعث آبرسانی به پوست می‌شود و این آبرسانی تأثیر زیادی در از بین بردن خطوط ریز و شفاف تر و جوانتر به نظر رسیدن پوست دارند. برای رسیدن به بهترین نتیجه، بلافاصله پس از حمام، دوش یا اصلاح و در حالی که پوست هنوز نم دار است، مرطوب کننده را به صورت و بدن بزنید.
 5. پوستتان را به صورت منظم بررسی کنید: شکل گیری لکه‌ها یا خال‌های جدیدی که دچار خارش، خونریزی یا تغییر رنگ می‌شوند جزء علائم اولیه سرطان پوست هستند. اگر متوجه چنین لکه‌های مشکوکی شدید حتماً با یک متخصص پوست صحبت کنید. احتمال ابتلا به ملانوما که کشنده ترین نوع سرطان پوست است، برای آقایان بالاتر از 50 سال زیاد است اما در صورت تشخیص به موقع این بیماری می‌توان آن را کنترل کرد.
 6. در فضاهای باز استفاده از ضدآفتاب را فراموش نکنید: برای پیشگیری از آسیب‌های ناشی از نور خورشید که ممکن است باعث بروز چین و چروک، لکه‌های سنتی و حتی سرطان پوست شود، قبل از بیرون رفتن حتماً به همه قسمت‌هایی از بدن که در معرض نور خورشید هستند مثل گوش‌ها، گردن و لب‌ها ضدآفتاب بزنید. برای ایجاد بهترین سطح حفاظت از ضدآفتابی با طیف حفاظتی وسیع و خاصیت ضدآب استفاده کنید که SPF سی یا بیشتر داشته باشد و پس از شنا یا عرق کردن آن را تمدید کنید. همچنین بهتر است با استفاده از لباس‌هایی مثل تی شرت آستین بلند، شلوار، کلاه لبه بلند و عینک آفتابی تا حد امکان از بدنتان در برابر نور آفتاب حفاظت کنید. برای ایجاد بیشترین سطح حفاظت از لباس‌هایی با برچسب “فاکتور حفاظت در برابر اشعه ماورای بنفش” (UPF) استفاده کنید.

بدون شک پوست همه آقایان شبیه هم نیست و نمی توان یک راهکار یکسان برای همه تجویز کرد. اگر مطمئن نیستید چه نوع پوستی دارید یا درباره مراقبت‌های پوستی سوال دارید، بهترین کار کمک گرفتن از یک متخصص است.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.