آموزش های بهداشت و مراقبت پوست

دلیل خشکی پوست دست و خونریزی از بند انگشتان در زمستان چیست؟

دلیل خشکی پوست دست و خونریزی از بند انگشتان در زمستان چیست؟ - خشکی پوست دست - زمستان در کنار برف و سرما، هوای خشک و خشن را هم با خود به ارمغان می‌آورد. احتمالاً شما هم مثل خیلی‌ها در فصل زمستان دچار خشکی پوست می‌شوید در نتیجه در چنین شرایطی پوستتان به مراقبت بیشتری نیاز دارد. تغییر حالت موها، خشک شدن لب‌ها و حتی ترک خوردن و خونریزی از بند انگشتان در زمستان زیاد مشاهده می‌شود. اگر دچار مشکلاتی مثل پسوریازیس یا اگزما نیستید، شاید این سوال برای شما ایجاد شود که دلیل بروز چنین مشکلاتی چیست. گرچه چنین مشکلاتی آزاردهنده و دردناک هستند اما بی دلیل ایجاد نمی شوند. - خشکی پوست, خشکی پوست دست

زمستان در کنار برف و سرما، هوای خشک و خشن را هم با خود به ارمغان می‌آورد. احتمالاً شما هم مثل خیلی‌ها در فصل زمستان دچار خشکی پوست می‌شوید در نتیجه در چنین شرایطی پوستتان به مراقبت بیشتری نیاز دارد. تغییر حالت موها، خشک شدن لب‌ها و حتی ترک خوردن و خونریزی از بند انگشتان در زمستان زیاد مشاهده می‌شود. اگر دچار مشکلاتی مثل پسوریازیس یا اگزما نیستید، شاید این سوال برای شما ایجاد شود که دلیل بروز چنین مشکلاتی چیست. گرچه چنین مشکلاتی آزاردهنده و دردناک هستند اما بی دلیل ایجاد نمی شوند.

در فصل زمستان، با سرد و خشک شدن هوا، رطوبت طبیعی پوست هم از بین می‌رود. حتی وقتی در فضاهای سرپوشیده باشید، به دلیل استفاده از بخاری و سایر تجهیزات گرم کننده، رطوبت کمتری در هوا وجود دارد. با خشک شدن پوست، کم کم مشکلاتی مثل پوسته پوسته شدن ایجاد می‌شود و به این ترتیب مانع طبیعی که از کم شدن آب پوست پیشگیری می‌کند از بین می‌رود. ممکن است در این فصل پوست شما دچار خارش شود که دلیل این خارش از بین رفتن مانع حفاظتی پوست است. حفظ رطوبت پوست اولین مرحله برای برگرداندن آن به حالت عادی است. در این فصل باید بیشتر از سایر اوقات سال پوستتان را مرطوب کنید – به دنبال مرطوبت کننده‌های مخصوص زمستان حاوی گلیسیرین و وازلین باشید.

طبیعتاً از آنجایی که دستان ما بیشتر از سایر اجزای بدن در معرض هوا قرار دارند خشک شدن آنها طبیعی است. بخصوص با توجه به تعداد دفعات شستشوی دست‌ها در روز که برای بعضی مشاغل – مثل پزشکان یا آرایشگران – بیشتر است.

همین شستشوی دست‌ها باعث خشک تر شدن آنها می‌شود چون صابون آب موجود روی پوست را از بین می‌برد و از آنجایی که بند انگشتان دائماً در حرکت و در حال خم و راست شدن هستند، فرصت کمتری برای بهبود دارند. برای مرطوب کردن پوست دست و رفع این مشکل کارهای زیر را توصیه می‌کنیم:

  • دستها را در شیر گرم قرار دهید. شیر قابلیت مرطوب کنندگی خوبی دارد.
  • دستها و بند انگشتان را با وازلین چرب کنید. روی دست‌ها نایلون بکشید. پس از 15 دقیقه نایلون‌ها را برداشته و دست‌ها را بشویید.
  • قبل از خواب دست‌ها را با لوسیونی حاوی وازلین و گلیسیرین چرب کنید و دستکش نخی بپوشید.
  • بعد از شستن دست‌ها، کرم مرطوب کننده بزنید.

شاید وازلین خیلی چرب و ناخوشایند به نظر برسد اما یکی از بهترین محصولات برای برگرداندن رطوبت به پوست‌های آسیب دیده است.

 

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

0 دیدگاه در “دلیل خشکی پوست دست و خونریزی از بند انگشتان در زمستان چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.