چگونه چربی پوست را کنترل کنیم؟ 10 توصیه متخصصان پوست برای مراقبت از پوست چرب

چگونه چربی پوست را کنترل کنیم؟ 10 توصیه متخصصان پوست برای مراقبت از پوست چرب - پوست چرب - گرچه چرب بودن پوست می‌تواند باعث بسته شدن منافذ بودن و ایجاد جوش و آکنه شود اما پوست چرب مزایای زیادی دارد. چربی پوست به حفظ مقاومت پوست کمک می‌کند؛ معمولاً پوست چرب ضخیم تر است و کمتر دچار چین و چرک می‌شود. کلید موفقیت برای داشتن پوستی شاداپ و شفاف، ایجاد تعادل بین کاهش چربی پوست و حفظ رطوبت طبیعی آن است. -

گرچه چرب بودن پوست می‌تواند باعث بسته شدن منافذ بودن و ایجاد جوش و آکنه شود اما پوست چرب مزایای زیادی دارد. چربی پوست به حفظ مقاومت پوست کمک می‌کند؛ معمولاً پوست چرب ضخیم تر است و کمتر دچار چین و چرک می‌شود. کلید موفقیت برای داشتن پوستی شاداپ و شفاف، ایجاد تعادل بین کاهش چربی پوست و حفظ رطوبت طبیعی آن است.

متخصصان پوست، رعایت نکات زیر را برای کنترل چربی پوست توصیه می‌کنند:

  1. شستشوی صورت هر صبح و شب و پس از ورزش: هنگام شستشو از ساییدن پوست خودداری کنید حتی برای پاک کردن آرایش چون این کار پوست را تحریک کرده و ظاهر آن را بدتر می‌کند.
  2. استفاده از محصولاتی با برچسب بدون چربی و غیر کومدوژنیک (noncomedogenic): محصولاتی با این برچسب از جمله شوینده‌ها، مرطوب کننده‌ها و لوازم آرایشی باعث انسداد منافذ پوست یا ایجاد آکنه نمی شوند.
  3. انتخاب یک شوینده ملایم فومی: خیلی‌ها تصور می‌کنند که باید برای کاهش چربی پوست و خشک تر شدن آن از یک شوینده قوی استفاده کنند اما چنین شوینده‌هایی پوست را تحریک کرده و باعث افزایش تولید چربی می‌شوند. به جای چنین شوینده‌هایی به دنبال یک شوینده ملایم باشید.
  4. خودداری از به کار بردن شوینده‌هایی با پایه الکل یا چربی: چنین شوینده‌هایی پوست را تحریک می‌کنند.
  5. استفاده روزانه از مرطوب کننده: با وجود چرب بودن پوست، مرطوب کردن آن برای هیدراته شدن پوست ضروری است. برای صرفه جویی در وقت و حفاظت از پوست در برابر اشعه مضر آفتاب، به دنبال مرطوب کننده ای با قابلیت ضدآفتاب با SPF سی یا بالاتر باشید.
  6. استفاده از ضد آفتاب در فضاهای باز: ضد آفتاب به پیشگیری از آسیب‌های ناشی از نور خورشید که منجر به ایجاد چین و چروک، لکه‌های سنی و حتی سرطان پوست می‌شوند کمک می‌کند. برای پیشگیری از بروز آکنه به دنبال ضدآفتاب‌هایی حاوی اکسید زینک و دی اکسید تیتانیوم باشید و از ضدآفتاب‌های حاوی چربی یا مواد عطری استفاده نکنید.
  7. همیشه از لوازم آرایشی با پایه آب و فاقد چربی استفاده کنید.
  8. هرگز با آرایش نخوابید: همیشه پیش از خواب، آرایشتان را به صورت کامل پاک کنید.
  9. در طی روز از کاغذ بلاک استفاده کنید: کاغذ را به آرامی روی صورت قرار دهید و چند ثانیه صبر کنید تا چربی پوست جذب شود. از ساییدن کاغذ روی پوست خودداری کنید چون باعث انتشار چربی به سایر نواحی پوست می‌شود.
  10. از لمس پوست صورت در طی روز خودداری کنید: لمس کردن پوست در طی روز باعث پخش شدن چربی، کثیفی و باکتری‌ها و انتقال آن از دست به صورت می‌شود. فقط برای شستشو، چرب کردن، آرایش کردن یا ضد آفتاب زدن پوستتان را لمس کنید و قبل از این کار حتماً دستها را بشویید.

پوست هر شخصی با دیگران متفاوت است و نمی توان یک راهکار جامع برای همه توصیه کرد. اگر نگران چربی پوستتان هستید یا دچار آکنه و جوش‌های سر سیاه شده اید، حتماً از یک متخصص پوست کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.