آموزش های بهداشت و مراقبت پوست, بهداشت و مراقبت بدن

تفاوت آبرسان و مرطوب کننده چیست؟

تفاوت آبرسان و مرطوب کننده چیست؟ - مرطوب کننده - آبرسانی به معنی بالا نگه داشتن مقدار آب ذخیره شده در پوست است. ذخیره آب در سلول‌ها یا طور طبیعی با خوردن میوه‌ها و سبزیجات یا استفاده از ماسک‌ها و روغن‌های آبرسان تامین می‌شود. -

حتما برچسب آبرسان و مرطوب کننده پوست را روی بسیاری از محصولات مراقبت از پوست و حتی مو دیده‌اید. آبرسان واژه جدیدی است که به تازگی وارد حوزه محصولات مراقبتی پوست شده است و ویژگی‌های مشابه با مرطوب کننده‌ها دارد.

حتی اگر جزو افرادی هستید که با محصولات متنوع پوست و مو آشنایی ندارند، حداقل یک مرتبه واژه کرم‌های مرطوب کننده را شنیده‌اید یا زمان خشکی پوست خود از یک برند کرم مرطوب کننده استفاده کرده‌اید. کرم‌هایی که بیش از پنجاه سال از تولید آن‌ها در ایران می‌گذرد و تنها با هدف مرطوب کردن پوست‌های خشک ساخته شدند.

ولی اکنون، کرم‌های مرطوب کننده و آبرسان‌ها برای مرطوب کردن یا حفظ رطوبت انواع پوست تولید می‌شوند و با دوام بالای خود روی پوست، به یک جزء جدانشدنی از مجموعه محصولات مراقبت و جوانسازی پوست تبدیل شده‌اند.

انتخاب بین کرم مرطوب کننده و آبرسان با توجه به هدف مشترکی که این دو محصول دارند، سخت است. زیرا افراد زیادی تفاوت بین آبرسان و مرطوب کننده را نمی‌دانند و در هنگام تهیه محصول مناسب پوست خود دچار اشتباه و سردرگمی می‌شوند.

در این مقاله با تفاوت مرطوب کننده و آبرسان آشنا می‌شوید تا بهترین تصمیم‌گیری را برای محافظت از پوست خود داشته باشید. پس مانند همیشه تا انتها همرا روناتا باشید.

تفاوت بین آبرسان و مرطوب کننده چیست؟

اولین قدم برای انتخاب بهترین محصول مرطوب کننده پوست، درک تفاوت میان آبرسان و مرطوب کننده است.

در واقع آبرسانی و مرطوب کنندگی هر دو به یک معنی و با یک هدف مشترک هستند، ولی واقعا چه تفاوتی دارند؟

برای درک بهتر این موضوع ابتدا دو واژه آبرسان و مرطوب کننده را تعریف می‌کنیم.

آبرسان چیست؟

آبرسانی به معنی بالا نگه داشتن مقدار آب ذخیره شده در پوست است. ذخیره آب در سلول‌ها یا طور طبیعی با خوردن میوه‌ها و سبزیجات یا استفاده از ماسک‌ها و روغن‌های آبرسان تامین می‌شود.

مرطوب کننده چیست؟

مرطوب کننده یک سد محکم روی سطح پوست است که مانع از دست رفتن آب سلول‌های پوست در اثر تبخیر یا شستشو با مواد شوینده می‌شود.

چگونه تشخیص دهیم پوست به آبرسانی یا رطوبت نیاز دارد؟

رطوبت پوست از طریق آب ذخیره شده در بدن گرفته می‌شود و اگر بدن دارای آب کافی نباشد، سلول‌های پوست خالی از آب می‌شوند و در نتیجه شادابی پوست از بین می‌رود.

گاهی نیز با وجود آب کافی در بدن، سلول‌های پوست قادر به جذب آب از بدن نیستند و آبرسانی باید به صورت موضعی روی پوست انجام شود.

به طور کلی، مواد تشکیل دهنده آبرسان‌ها برای انواع پوست مناسب هستند، زیرا شامل ویتامین‌های محلول در آب مانند: ویتامین A و E هستند و در ترکیبات خود از عسل بهره می‌گیرند.

با این حال، تصمیم‌گیری در انتخاب آبرسان مناسب و سپس تهیه مرطوب کننده سازگار با پوست، نیازمند شناخت انواع مختلف پوست (خشک، چرب، مختلط، معمولی، حساس) است.

تفاوت آبرسان و مرطوب کننده چیست؟ - مرطوب کننده - آبرسانی به معنی بالا نگه داشتن مقدار آب ذخیره شده در پوست است. ذخیره آب در سلول‌ها یا طور طبیعی با خوردن میوه‌ها و سبزیجات یا استفاده از ماسک‌ها و روغن‌های آبرسان تامین می‌شود. -

چطور نوع پوست خود را تشخیص دهیم؟

بدون شناخت نوع پوست، استفاده از محصولات مراقبتی تقریبا بی‌فایده است. به همین دلیل است که محصولات مراقبت پوست با توجه به پنج نوع اصلی پوست‌ها تولید می‌شوند.

عوامل مختلف مانند وراثت، هورمون، منطقه زندگی، ژنتیک و حتی رژیم‌غذایی در نوع پوست دخالت دارند. وظیفه محصولات مراقبت پوست وظیفه آبرسانی و حفظ رطوبت و در نتیجه سلامت کلی پوست است. بنابراین پیش از انتخاب نوع آبرسان و مرطوب کننده، نوع پوست خود را بشناسید.

برای تشخیص نوع پوست مراحل زیر را انجام دهید:

 1. ابتدا صورت را کامل بشویید.
 2. بعد از شستشو اجازه دهید پوست به طور طبیعی خشک شود. پس از گذشت تقریبا نیم ساعت از شستشوی پوست، می‌توانید نوع آن را تشخیص دهید:
 • اگر پوست حالت کشیدگی دارد و پوسته‌های ریز روی آن ایجاد شده است، پوست شما از نوع خشک است.
 • اگر پس از کشیدن دست روی پوست متوجه لایه چربی روی سطح آن می‌شوید، پوست شما چرب است.
 • اگر بالای ابروها و روی بینی چرب و کناره گونه‌ها خشک است، پوست شما از نوع مختلط است.
 • اگر پوست نه حالت چربی دارد و نه احساس خارش در اثر پوسته پوسته شدن، پوست شما از نوع معمولی است.

چرا مرطوب بودن پوست اهمیت دارد؟

اهمیت مرطوب بودن پوست را با توجه به مثال انگور و کشمش به خوبی متوجه می‌شوید. کشمش نماد پوست بدون آب و رطوبت است که چروکیده، خشک و بی‌روح شده است و در مقابل انگور پر آب قرار دارد که پوست شفاف، مرطوب و انعطاف‌پذیر را نشان می‌دهد

زمانی که سلول‌های پوست آبرسانی نشوند و رطوبت آن تبخیر شود، ظاهری کسل‌ و بی‌روح روی آن شکل می‌گیرد و حالا اهمیت آبرسانی و مرطوب کنندگی بیش از پیش نمایان می‌شود.

آیا می‌توانیم همزمان از مرطوب کننده و آبرسان استفاده کنیم؟

آبرسانی و مرطوب‌سازی مکمل هم هستند. زمانی پوست نرم، لطیف و شاداب است که ابتدا آبرسانی شود و سپس مرطوب کننده به عنوان یک سد در برابر از دست دادن آب روی پوست قرار گیرد.

بنابراین جالب است بدانید دوام محصولات آبرسان روی پوست منوط به استفاده از مرطوب کننده است و تاثیرگذاری مرطوب کننده زمانی نمایان می‌شود که از آبرسان استفاده کرده باشید.

آبرسان مو چیست و چگونه به سلامت موها کمک می‌کند؟

موهای سالم و درخشان برای هر فردی مهم است و به همین دلیل محصولات فراوانی در زمینه مراقبت از مو تولید شده‌اند.

شناخت تمامی برندهای آبرسان مو و نقاط قوت و ضعف آن‌ها کاری بسیار وقت‌گیر است و امکان بررسی این موضوع وجود ندارد. در واقع تنها راه انتخاب بهترین آبرسان برای مو، شناخت نوع موها است.

محصولات آبرسان مو شامل انواع کرم‌ها، روغن‌ها، سرم و ماسک‌های مو می‌شوند و همگی با هدف رطوبت‌رسانی به مو تولید شده‌اند.

لزوم استفاده از آبرسان تنها منحصر به موهای خشک نیست و تمامی موها از خشک تا چرب و نیمه چرب پس از هر بار شستشو نیاز به آبرسانی دارند تا رطوبت گرفته شده از موها توسط مواد شوینده به مو برگردد.

علائم خشکی و کم‌آب شدن موها عبارتند از:

 • وز شدن موها
 • موخوره
 • خارش پوست سر
 • گره افتادن موها

استفاده از مواد طبیعی چون: عسل، آلوئه ورا، تخم مرغ، ماست و غیره برای رطوبت‌رسانی به موها حیاتی است، ولی شاید روتین آبرسانی به موها به صورت طبیعی کاری سخت و وقت‌گیر باشد. به همین دلیل توصیه کارشناسان پوست و مو درباره مراقبت از موها، تهیه سرم‌ها و روغن‌های آبرسان است که پس از استفاده نیازی به شستشوی مجدد موها نباشد.

تفاوت آبرسان و مرطوب کننده چیست؟ - مرطوب کننده - آبرسانی به معنی بالا نگه داشتن مقدار آب ذخیره شده در پوست است. ذخیره آب در سلول‌ها یا طور طبیعی با خوردن میوه‌ها و سبزیجات یا استفاده از ماسک‌ها و روغن‌های آبرسان تامین می‌شود. -

راز قدرتمند شادابی پوست و مو؛ آبرسانی

وجود نشانه‌های خشکی در پوست و مو و آزاردهنده بودن پوسته‌های خشک روی صورت یا شکننده شدن موها، حس جوانی و شادابی را از بین می‌برد.

چین و چروک‌هایی که هر روز به دلیل کم‌آبی پوست بیشتر نمایان می‌شوند، هرگز شواهد خوبی برای افزایش سن و پیر شدن نیستند، بلکه وجود آن‌ها احتیاج پوست به رطوبت را نشان می‌دهند.

اکنون که همه چیز را درباره آبرسان‌ها و تفاوت آن‌ها با محصولات مرطوب کننده می‌دانید، درک بهتری درباره نیاز پوست به رطوبت در هر سنی و از هر نوعی دارید. بنابراین بهتر است پوست خود را با مواد طبیعی یا بهترین محصولات تولیدی در زمینه مرطوب کنندگی، شاداب و سرزنده کنید.

بهترین روش‌های طبیعی برای آبرسانی پوست و مو

اجازه دهید ببینیم چطور می‌توانیم به صورت طبیعی به پوست و مو خود آبرسانی کنید.

درست کردن ماسک آبرسان

با یک سرچ ساده در اینترنت هزاران نوع ماسک آبرسان تشکیل شده از مواد طبیعی چون: گیاهان و میوه‌ها، پیش روی شما قرار می‌گیرد. نکته مهم این است که لزوما تمام ماسک‌های آبرسان برای پوست شما مناسب نیستند و بهتر است ماسکی را تهیه کنید که به مواد اولیه آن حساسیت نداشته باشید.

به عنوان مثال: اکثر افراد به گیاه آلوئه ورا حساسیت پوستی دارند. در حالی که، آلوئه ورا از اصلی‌ترین مواد تشکیل دهنده ماسک‌های آبرسان است.

خوردن سبزیجات و میوه‌های آبدار

آبرسان‌ترین میوه‌ها و سبزیجات عبارتند از:

 • خیار
 • کاهو
 • انواع کلم
 • کرفس
 • تربچه
 • فلفل سبز
 • هویج
 • توت فرنگی
 • هندوانه
 • گوجه فرنگی

این میوه‌ها و سبزیجات تازه علاوه بر اینکه رطوبت پوست را ایجاد و حفظ می‌کنند، دارای خاصیت آنتی‌اکسیدانی هستند که از پوست در برابر رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کنند و به روند جوانسازی پوست سرعت می‌بخشند.

نوشیدن مقدار کافی آب در روز

حتما بارها توصیه پزشکان را درباره نوشیدن 8 لیوان آب در طول روز شنیده‌اید. در واقع 8 لیوان آب یک میزان نسبی است که قطعا با توجه به جزئیات بدن یک فرد تعیین نشده است.

به طور واضح‌تر، هر فرد بسته به وزن و فعالیت روزانه باید مقدار مشخصی آب بنوشد و شاید هشت لیوان آب برای شخصی که 56 کیلو وزن و فعالیت روزانه نسبتا کمی دارد، زیاد باشد.

بنابراین بهتر است به اندازه آب بنوشید تا هم پوست و موی سالم‌تری داشته باشید و هم دچار بیماری‌های گوارشی که تاثیر مستقیم روی پوست دارند، نشوید.

استفاده از لوازم آرایشی مرغوب

اصلی‌ترین ملاک انتخاب لوازم آرایشی برای اکثر افراد، احتمالا قیمت و نوع برند آن است. در حالی که، اولین قدم در خرید لوازم آرایشی، شناخت نوع پوست و انتخاب محصولات مناسب با پوست است.

وظیفه لوازم آرایشی چند برابر کردن زیبایی با حفظ سلامت پوست افراد است و متاسفانه یک انتخاب غلط علاوه بر اینکه تاثیری روی زیبایی ندارد، با خشک کردن پوست سلامت آن را نیز به خطر می‌اندازد. ما در روناتا با کیفیت ترین محصولات آرایش و بهداشتی را ارائه می‌کنیم؛ چون سلامت و زیبایی شما برای ما بی‌نهایت ارزشمند است.

سخن پایانی

کمبود آب تنها مختص بدن نیست و پوست نیز با خشک شدن‌های مداوم، تیرگی و حتی افتادگی، احتیاج به رطوبت را گوشزد می‌کند. علاوه بر این، موها نیز نیاز به آبرسانی و رطوبت دارند تا از شکنندگی، وز و موخوره شدن خلاص شوند.

در این مطلب با تفاوت میان آبرسان‌ها و مرطوب کننده‌ها و نحوه تشخیص نوع پوست برای انتخاب از میان این دو محصول آشنا شدید و اکنون می‌دانید که پوست برای بازیابی شادابی و جوانی خود پس از هر بار شستشو، نیاز به سیراب شدن دارد.

حالا با تنوع بالای محصولات مراقبت از پوست، قدرت تشخیص آبرسان از مرطوب کننده و انتخاب مناسب‌ترین نوع آن را برای پوست و موی خود دارید. به شما 36 تا از پرفروش ترین محصولات مرطوب کننده و آبرسان روناتا را پیشنهاد می‌کنیم:

 

بازگشت به لیست

1 دیدگاه در “تفاوت آبرسان و مرطوب کننده چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.